Niezależny Ekspert ONZ w sprawie korzystania ze wszystkich praw człowieka przez osoby starsze, Rosa Kornfeld-Matte, wzywa państwa do poprawy dostępu do miejskiej infrastruktury, urządzeń i usług dla osób starszych.
“Musimy przemyśleć nasze miasta. Ponad 900 milionów osób starszych będzie mieszkać w miastach na całym świecie od 2050 roku, ale nasze miasta nie nadają się do tej globalnej rewolucji demograficznej.
Istniejące bariery w przestrzeni publicznej i budynkach, a także brak bezpiecznych, niedrogich, dostępnych mieszkań i transportu bez barier utrudniać będą osobom starszym pełne korzystanie z ich praw oraz z życia w godności i bezpieczeństwie w swoich społecznościach.
Przestrzenie miejskie oraz nowe projekty często nasilają segregację i wykluczenia osób starszych.
Innowacyjna infrastruktura, innowacyjny transport i innowacyjne programy mieszkaniowe, które czynią nasze miasta dostępne dla wszystkich, są pilnie potrzebne. Przestrzenie miejskie muszą być elastyczne i dostępne dla osób starszych, jeśli chcemy budować integracyjny, dynamiczny, elastyczny i zrównoważony model miast i społeczności. Dlatego musimy ponownie przemyśleć nasze miasta teraz. “. (…)
(…) Procedury prawne, prawo budowlane i przepisy hipoteczne muszą brać pod uwagę obawy osób starszych i odzwierciedlać ich różnorodność.
Konferencja ONZ dotycząca Mieszkalnictwa i Zrównoważonego Rozwoju Miast (Habitat III), która odbędzie się w 2016 roku, będzie ważną okazją, aby odnowić swoje zobowiązania do ochrony i promowania praw osób starszych w kontekście miast. Gorąco zachęcam Państwa do obejmowania perspektywą wieku i podejścia opartego na prawach człowieka w stosunku do Nowej Agendy Miejskiej oraz potraktowania tego, jako sprawę priorytetową.
GENEWA (29 września 2015)