Pracownia Pro Age
Współorganizator cyklicznej Konferencji Międzynarodowej SILVER TOURISM; ekspert merytoryczny – od 2016 roku; Komitet Organizacyjny i Zespół Ekspercki przy DARLOT – Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna
Pracownia Pro Age – Pracownia skupia specjalistów – praktyków, zajmujących się szeroko rozumianą edukacją i rozwojem świadomości w zakresie wyzwań społecznych, związanych z przełomem demograficznym.
Nasi eksperci, wykładowcy i trenerzy od lat pracują ze środowiskami osób 55+ oraz wyspecjalizowanymi instytucjami, których celem jest przygotowanie kadr do profesjonalnych działań na rzecz rozwoju srebrnej gospodarki, standaryzacji produktów i usług w starzejącym się społeczeństwie. Kadra Pracowni edukuje także środowiska zainteresowane podnoszeniem jakości i wzrostem dostępności rozwiązań technologicznych dla grupy wiekowej 60+.
Nasze kompetencje i przygotowanie obejmują następujące obszary:
PEDAGOGIKĘ DOROSŁYCH
GERONTOPEDAGOGIKĘ I GERONTOLOGIĘ SPOŁECZNĄ
PSYCHOLOGIĘ I GERONTOPSYCHOLOGIĘ
GERONTOSOCJOLOGIĘ
KULTUROZNAWSTWO
Głównym celem Pracowni ProAge jest przygotowanie świadomych, profesjonalnych, odznaczających się wysokimi kompetencjami praktycznymi specjalistów, zajmujących się działaniami skierowanymi do osób w wieku 60+ oraz rozwojem potencjału ekonomicznego swoich przedsiębiorstw, z uwzględnieniem dynamicznego procesu starzenia się społeczeństwa.
Proponujemy nowatorskie metody edukacyjne w priorytetowych obszarach rekomendowanych przez Unię Europejską oraz światowe trendy rozwojowe.
Chcemy wspólnie z tymi, którzy są zainteresowani bardzo szeroko pojmowaną problematyką „silver economy” tworzyć przestrzeń edukacyjną, służącą rozwojowi standardów jakościowych i wypełnieniu „luki kompetencyjnej” w obszarach związanych z polityką demograficzną, polityką senioralną, ekonomią starzenia się i długowieczności.
Wszystkie propozycje edukacyjne oparte są na wiedzy gerontologicznej, a współpraca międzynarodowa pozwala nam na wykorzystywanie najnowszych badań, doświadczeń i rozwiązań.
Oferta komercyjna w ramach Pracowni Pro Age (Współorganizacja i prowadzenie z Fundacja 2035 i innymi partnerami Pracowni):
W naszej ofercie znajdziecie Państwo trzy podstawowe obszary działań, skierowane do różnych odbiorców.
Wszystkie obszary składają się z III Modułów edukacyjnych.
Moduł III jest etapem, który można wybrać po skorzystaniu z Modułów I i II i jest propozycją uzyskania certyfikatu „ProAge”. W tym module uczestnicy mogą poszerzyć swoją wiedzę o umiejętności związane z pozyskiwaniem środków na realizację projektów skierowanych do odbiorców w wieku 60+ oraz zasady pisania takich projektów w oparciu o wiedzę i doświadczenia innych realizatorów.
Osoby indywidualne będą mogły poszerzać i wzmacniać swoje kompetencje zarówno w celach zawodowych, jak i osobistych.
Wszystkie moduły edukacyjne zawierają część teoretyczną, opartą na wiedzy z zakresu gerontopedagogiki i socjogerontologii oraz pedagogiki dorosłych i psychogerontologii.
Wymienione dyscypliny naukowe wykorzystane zostaną w zakresach: podstawowym – dla wszystkich uczestników ( obowiązkowy dla wszystkich Moduł I ) oraz poszerzonym o specjalistyczne, szczegółowe zastosowanie, w zależności od wybranego szkolenia dla konkretnej specjalności. (Moduł II )
Proponowane przez nas, przykładowe specjalizacje w zakresie poszerzonej edukacji gerontologicznej, ukierunkowanej na konkretną dziedzinę:
projektanci i architekci
animatorzy kultury i czasu wolnego
trenerzy sportowi i prowadzący zajęcia rekreacyjne
prawnicy
terapeuci
nauczyciele
edukatorzy z różnych dziedzin w tym
edukatorzy w zakresie kompetencji cyfrowej seniorów
urzędnicy, pracownicy socjalni i inne osoby pracujące w środowiskach zróżnicowanych wiekowo
inne osoby, chcące poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w opisanych zakresach tematycznych
Nasza oferta nie jest zamkniętym katalogiem i w sposób elastyczny możemy ją dostosowywać do pojawiających się potrzeb i sugestii odbiorców.
Biznes
Dla szeroko rozumianego klienta biznesowego proponujemy dwa moduły edukacyjne.
MODUŁ I – PODSTAWOWY
Wprowadzenie w tematykę „silver economy” w oparciu o światowe trendy i rekomendacje. W tym module zainteresowani odbiorcy pozyskają podstawową wiedzę z zakresu:
trendów demograficznych i implikacji dla ekonomii i biznesu w Polsce
specyfiki „klienta – konsumenta” 60+ – stan na dziś i obserwowane zmiany
projektowania uniwersalnego i „design thinking” w biznesie ze szczególnym uwzględnieniem grupy wiekowej 60+
MODUŁ II
Jest to rozszerzona propozycja edukacyjno-praktyczna, polegająca na połączeniu zajęć wykładowych ze spotkaniami z grupami osób w wieku 60+.
Celem jest skonfrontowanie propozycji produktów i usług z potrzebami, oczekiwaniami i możliwościami wykorzystania przez potencjalnych odbiorców.
Elementem opcjonalnym jest przygotowanie do pełnienia funkcji „managera demograficznego” w firmie-przedsiębiorswie, w oparciu o strategię zarządzania wiekiem.
Zapraszamy także banki i instytucje finansowe oraz ubezpieczeniowe.
MODUŁ III W BIZNESIE : PAKIET EDUKACYJNO-INFORMACYJNY, PROWADZĄCY DO UZYSKANIA CERTYFIKATU PROAGE !
Instytucje publiczne i urzędy
Moduł I – Podstawowy
służy pozyskaniu bazowych informacji i zapoznaniu się z wiedzą, dotyczącą:
trendów demograficznych i ich wpływu na zmianę struktury społecznej
konsekwencji i wyzwań, związanych z przełomem demograficznym z punktu widzenia administracji i polityki społecznej
specyfiki grupy wiekowej 60+ – możliwości, ograniczeń, barier, oczekiwań i potencjału
konieczności zmian postaw i realizacji idei „społeczeństw przyjaznych starzeniu”
Moduł II
Na tym etapie treści edukacyjne zostaną dostosowane do konkretnej grupy urzędników-pracowników, z uwzględnieniem specyfiki tematycznej danej jednostki: kultura, edukacja, sprawy społeczne, działania obywatelskie, zdrowie, transport publiczny, itp.
Uczestnicy, oprócz wiedzy teoretycznej, będą mieli okazję spotkać się z grupami osób 60+, aby zastosować swoje nowo nabyte w praktyce i przedyskutować newralgiczne punkty, mogące stwarzać trudności.
Moduł III – dla zainteresowanych osób